Daikin 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC – White (DTKL50TV16VF), Copper Condenser)
Sku DTKL50TV16VF
Special Price
MRP
was
In stock
- login to see your saved addresses
Warranty
- 1 year on product, 10 years on compressor By Daikin
Highlights
- Model: DTKL50TV16VF | Make: DAIKIN
- 1.5 Ton: suitable for room size up to 150 sq ft
- 3 Star
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post-power-cut
- 100% Copper: Energy efficient, best-in-class cooling with easy maintenance.
Important Notes
Easy Payment Options
- Net banking & Credit/ Debit/ ATM card
- In Shop EMI by Bajaj Finance / HDB Finance
- UPI Payments
You may also like
Philips MMS2580B/94 20 W Portable Bluetooth Home Theatre (Black, 2.1 Channel)Special Price ₹3,799.00
TECHNICAL INFORMATION
General Information
| Brand | Daikin |
| Model Name | DTKL50TV16VF |
| Compressor | Inverter |
| Power Supply (Volt/Phase/Hz.) | AC 230 V, 50 Hz |
| Mounting Type | Split |
Performance
| Star Rating | 3 Star |
Operation
| Panel Display | Yes |
Filter Type
| HD Dust Filter | Yes |
| Anti Allergic Filter | Yes |
Other Functions
| 100% Copper | Yes |